TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI

TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI

TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hizmetlerimizle Güvendesiniz...

Tehlikeli maddeler, doğru bir şekilde taşınmadığında ciddi riskler oluşturabilir. Bu nedenle, Türkiye'de tüm tehlikeli maddelerin taşınması, depolanması ve işlenmesi ile ilgili yönetmelikler ve standartlar bulunmaktadır. Bu yönetmelikler, hem çalışanlarınızın hem de çevrenin güvenliği için uyulması gereken şartları belirler. Bu şartlara uyum sağlamak için ise bir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD) hizmeti almanız gerekmektedir.

İzmir Mavi Çevre Danışmanlık hizmetleri ile çalışarak, tehlikeli maddelerin güvenli bir şekilde taşınmasını ve işlenmesini sağlayabilirsiniz. İzmir Mavi Çevre Danışmanlık, Türkiye'deki tüm yönetmeliklere uygun olarak Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD) hizmetleri sunmaktadır. İşletmenizin ihtiyaçlarına özel olarak tasarlanan danışmanlık hizmetlerimiz sayesinde, tehlikeli maddelerin taşınması, depolanması ve işlenmesinde doğru bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Hizmetlerimiz arasında, tehlikeli maddelerin güvenli taşınması ve depolanması için gerekli olan raporlama, etiketleme, ambalajlama ve taşıma talimatlarının hazırlanması bulunmaktadır. Ayrıca, işletmenizdeki tehlikeli maddelerin düzenli olarak gözden geçirilmesi, raporlanması ve denetlenmesi de dahil olmak üzere, tüm Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD) hizmetlerini sunuyoruz.

İzmir Mavi Çevre Danışmanlık, profesyonel ve deneyimli Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD) uzmanlarından oluşan bir ekibe sahiptir. Müşterilerimizin işletmelerinin ihtiyaçlarına uygun bir şekilde çalışan bu ekip, tehlikeli maddelerin güvenli bir şekilde taşınmasını ve işlenmesini sağlar.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD) hizmetlerimiz sayesinde, işletmenizin güvenliği konusunda endişelenmenize gerek yok. Bizimle çalışarak, tüm yönetmeliklere uygun bir şekilde hareket edebilir ve çevrenin güvenliği için gereken tüm önlemleri alabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin ve size özel bir TMGD hizmeti planı hazırlayalım.

 

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında:

Tehlikeli maddelerin taşınması 2010 senesinde Türkiye’nin ADR ’ye taraf olmasıyla birlikte 2014 senesinde Tehlikeli olabilecek maddelerin karayolunda taşınmasıyla birlikte bazı hükümlere uyulmak zorunda kalmıştır. Bu hükümler kapsamında tehlikeli maddelerin taşınmasında bünyesine tehlikeli madde güvenlik danışmanı yani TGDM istihdam etme zorunluluğu getirmiştir. Ya da firma dışarıdan bir tehlikeli madde güvenlik danışmanından danışmanlık hizmeti alması gerekmektedir?

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TGDM) Nasıl Olunur?

TGDM olmak isteyen adaylarda bulunması gereken ilk gereksinim lisans bölümü bitirmeleri, bitirdiği lisans bölümünün de Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik ya da İstatistik bölümlerinden veya Mühendislik bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Bu gereksinimi karşılayan adaylar 64 saat süren TGMD eğitim sürecine başlayarak Ulaştırma Bakanlığınca yapılan sınavda geçerli yükseklikte bir puan almalı. Geçerli en düşük puan ise 70 (yetmiş) ‘tir.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TGDM) Eğitimine Kimler Katılmalı?

 • Tehlikeli madde üreten, taşımasını yapan, tehlikeli maddeleri depolayan, etiketleyen ya da tehlikeli maddeleri ambalajlayan, yani tehlikeli madde ile çalışan tüm firmaların yöneticileri.
 • Bir firmanın bünyesine girmek TGDM olarak girmek isteyen ya da kendi TGDM hizmeti vereceği bir firma açmak isteyen herkes.
 • Akademik anlamda bu iş hakkında merakı ya da bu iş de ilerlemek isteyenler

Bu eğitime katılmalı.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TGDM) Nasıl Çalışır?

Eğer bir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olarak bir firma açmak ve danışmanlık hizmeti vermek istiyorsanız, kendi firmanızı kurup tehlikeli madde ile çalışan firmalara danışmanlık hizmeti verebilirsiniz. Ya da TMGDK Yetki Belgesi olan ve Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlık hizmeti veren bir firmada tam zamanlı olarak çalışabilirsiniz. Bu çalışmada 8 firma üst sınırı olmak kaydıyla firmalara danışmanlık hizmeti verebilirsiniz. Bir diğer çalışma şekli ise TGDM ihtiyacı olan bir firmada tam zamanlı olarak çalışabilirsiniz. Bu şekilde ise o firmaya ait en fazla 5 şube için danışmanlık hizmeti verebilirsiniz.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Olarak Kolay İş Bulabilir miyim?

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet. 01.07.2019 tarihinde Ulaştırma Bakanlığınca tehlikeli madde bulunduran firmaların bünyesinde Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı bulundurma ya da Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı veren bir firmadan danışmanlık hizmeti alması zorunluluğu getirmiştir.  2016 sonunda ise 20.000 ‘e yakın sertifika düzenlenmiştir. Şu anda ülkemizde ise 5500 TGDM sertifikası verilmiştir.

Eğitim müfredatı:

 • 1. Tehlikeli madde taşımacılığına ilişkin ulusal mevzuat ile uluslararası anlaşma ve sözleşmeler.
 • 2. Tehlikeli maddelerin sınıflandırılmaları (çözelti ve karışımların sınıflandırma prosedürleri, tehlikeli madde listesinin yapısı, tehlikeli maddelerin sınıfları ve bu sınıflandırmanın prensipleri, taşınan tehlikeli maddelerin yapısı, tehlikeli maddelerin fiziksel, kimyasal ve zehirlilik özellikleri ve benzeri.).
 • 3. Genel ambalajlama, tank ve tank-konteyner kuralları (tip, kod, etiketleme, yapımı, başlangıç ve periyodik muayene ve testler).
 • 4.İşaretleme, etiketleme, ikaz levhası ve turuncu plakaların takılması kuralları.
 • 5. Taşıma evrakı hakkında bilgiler.
 • 6. Sevkiyat yöntemi ve gönderimdeki kısıtlamalar (tam yük, dökme halinde taşıma, orta boy hacimli konteynerlerde taşıma, konteynerlerde taşıma, sabit veya sökülebilir tanklarda taşıma).
 • 7. Yolcuların taşınması ile ilgili kurallar.
 • 8. Karışık yüklemeye ilişkin yasaklar ve tedbirler.
 • 9. Tehlikeli maddelerin ayrıştırılması kuralları.
 • 10. Taşınan madde miktarlarının sınırlandırılması ve miktar muafiyetleri.
 • 11. Elleçleme ve istifleme kuralları.
 • 12. Yükleme öncesinde ve boşaltma sonrasında temizleme veya gazdan arındırma kuralları.
 • 13.  Araçta bulundurulması gereken belgeler (taşıma evrakı, yazılı talimatlar, araç onay sertifikası, sürücü eğitim sertifikası, özel izin belgesi ve benzeri.).
 • 14.  Trafikte araçların seyri ve park etme kuralları.
 • 15.  Tehlikeli madde taşımacılığı ile ilgili trafik mevzuatı ve kısıtlamalar.
 • 16. Tahliye işlemleri veya bu işlem sırasında meydana gelebilecek sızıntılara müdahale etme kuralları.
 • 17. Taşıma teçhizatları ile ilgili gereklilikler.
 • 18. Tehlikeli maddelerin taşınmasıyla ilgili işletmeye yönelik güvenlik planlarının hazırlanması.
 • 19. Tehlikeli madde kaynaklı bir kazanın, kaza nedenleri ve çeşitleri hakkında bilgilendirme ile bu kazaların raprlanması.
 • 20. İşletmeler için hazırlanacak yıllık raporların hazırlanma usul ve esasları.

 

Bize aşağıda bulunan iletişim bilgilerimiz ile ulaşabilirsiniz...

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

ADRES :

Barbaros, 5301. Sk. Uslu İşhanı No: 1 Kat: 5 İç Kapı No: 505, 35080 Bornova / İzmir

TEKLİF AL

Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için lütfen formu eksiksiz doldurunuz...