İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÖLÇÜMÜ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÖLÇÜMÜ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÖLÇÜMÜ

6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” uyarınca 28628 sayılı Resmi Gazete de yayımlanmasından itibaren yürürlüğe giren “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” Basınçlı ekipmanlar ve kaldırma araçlarının periyodik kontrol süreleri ile kontrol şartları belirtilmiştir. İşveren, hazırladığı çalışma ortamın da çalışanların sağlık ve güvenliğini tehlikeye sokacak her türlü unsuru tespit etmek, incelemek ve önüne geçmek üzere gerekli tedbirleri ve değerlendirmeleri yapmakla, konfor ve fiziki şartlar açısından uygun ortamı sağlamakla yükümlüdür.

Bu ölçümleri yapmaktan işveren sorumludur. Fakat her işverenin bu sorumluluğundan bilgisi olmayabilir. Uzman ve işyeri hekimi ortaklaşa ortam ölçümü yapılacak yeri belirledikten sonra yer ve kişileri belirleyerek o kişiler ortam ölçümü yapılmasını işverenden isteyecek.  İşveren de bir şekilde bu işlemin yapılmasına başlayacaktır. Uzman ve hekim periyodik kontrole uygun iş ekipmanlarını belirleyecek işverene öneri de bulunarak işverenlerin de periyodik kontrollerin yapılmasını sağlamış olacaktır.

İşletmelerde yapılan iç ortam ölçümleri

  • İşyeri gaz buhar ölçümü
  • İşyeri aspirasyon debi ölçümü
  • İşyeri organik buhar ölçümü
  • İşyeri termal konfor ölçümü
  • İşyeri aydınlatma ölçümü
  • İşyeri toz ölçümü ve haritası çizilmesi
  • İş yeri güvenliği ortam ölçümleri
  • İşyeri gürültü ölçümü ve haritasının çıkarılması
  • Çevresel Ölçüm
  • Titreşim Ölçüm ve Analizi

Toz Ölçümü

Görüş sahasını azaltmakta, işçilerin çalışmasına engel olmakta meslek hastalıklarına sebep olmaktadır.  Peki, toz ölümü nerelerde yapılmalıdır? Maden ocaklarından çıkarılan madenler, kömür, ağaç, tahıl, metaller, cevherlerin elde edilmesi, taşınması, üretimi, doldurulması, boşaltılması ve öğütülmesi gibi birçok işte meydana gelen tozların periyodik olarak kontrolünün sağlanması gerekmektedir.

Gaz Ölçümü

Genellikle boya ve kaynak işlerinin yapıldığı işletmeler de bu sorunla karşılaşılmaktadır. Eğer iş ortamında gazların ortama yayılmasını engellemek üzere etkili bir  sistem yoksa yine İş sağlığı ve Güvenliği için bu ortamlarda ölçümlerin yapılıp rapor edilerek işverene bildirilmesi gerekmektedir.

 

Bize aşağıda bulunan iletişim bilgilerimiz ile ulaşabilirsiniz...

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

ADRES :

Barbaros, 5301. Sk. Uslu İşhanı No: 1 Kat: 5 İç Kapı No: 505, 35080 Bornova / İzmir

TEKLİF AL

Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için lütfen formu eksiksiz doldurunuz...