BİLİR KİŞİ GÖRÜŞÜ

BİLİR KİŞİ GÖRÜŞÜ

BİLİR KİŞİ GÖRÜŞÜ

Davalarda, hukuki uyuşmazlık gibi durumlar da ki yargılama sürecinde ihtiyaç duyulan özel veya teknik bilgiye ulaşılabilmesi adına başvurulan uzman kişiler bilirkişidir.

Bilirkişinin mahkemeye sunduğu raporun incelemeler sonucunda tarafsızca hazırlandığı tespit edilen raporlara bilirkişi raporu denir. Bilirkişinin raporu delil niteliği taşımaktadır. Bilirkişinin çağrıldığı duruşma da mazeretsiz bir şekil de bulunmaması durumun da raporu değerlendirilmeye alınmayacaktır. Birçok durumda şahıslar, kurumlar veya tüzel kişiler olmak üzere bu raporu bilirkişiden talep etme hakkına sahiptir. Bilirkişinin bu durumlarda ilgili konu da uzmanlığı olması fazlasıyla önem taşır. Bu gibi durumlar da azılan yanlış raporlar neticesin de birçok kişi mağdur konumuna da düşmeye hazırlıklı olmalıdır. Mahkeme taraflardan birinin talebi üzerine veya kendi isteği üzerine bilirkişinin görüş ve değerlendirilmesini talep edecek hükmü verebilir. Diğer bir durum da taraflardan birinin savunmasının delili için bilirkişi incelemesine, konun daha detaylı araştırılması ve doğru karara varılabilmesi adına başvurabilir. Bazı durumlarda ise bilirkişi raporu mahkemece yeterli görülmeyebilir. Bilirkişi raporunun yeterli görülmediği takdirde heyet raporu hazırlanması talep edilebilir. Yine bazı durumlarda bir konu üzerine aynı alanda birden fazla uzmanın görüşüne başvurularak ortak bir rapor talep edilebilir. Bu da Heyet Raporudur.

Bilirkişinin belirlenen süre içerisinde raporunu teslim etmemesi durumun da görevinden alınıp yerine başka bir bilirkişi olarak görevlendirilebilme söz konusu olmaktadır. Bilirkişi raporu itiraz süresi de değişiklik göstermiş olup bir haftadan iki haftaya çıkarak uzatıldığı gözlemlenmektedir. Bilirkişilerin Türk Ceza Kanunu altında kamu görevlisi olduğu ifade edilmektedir. Bilirkişiye başvurulması zorunlu olan halleri de şu şekilde sıralamak gerekirse; Akıl hastalı, akıl zayıflığı bulunan kimselerin davalarında herhangi bir ticaret söz konusu olduğun da malın kusurlu olup olmaması konusu da başvurulması zorunlu olan hallerdendir.

 

Bize aşağıda bulunan iletişim bilgilerimiz ile ulaşabilirsiniz...

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

ADRES :

Barbaros, 5301. Sk. Uslu İşhanı No: 1 Kat: 5 İç Kapı No: 505, 35080 Bornova / İzmir

TEKLİF AL

Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için lütfen formu eksiksiz doldurunuz...